Close
Masalcılar – The Storytellers

Masalcılar – The Storytellers

Masalcılar, öykü anlatıcılığı ve tarih yazımı üzerine espiriyle örülmüş bir film. Güney Amerika sinemasının, günlük hayatın sıcak, heyecanlı ve absürdle iç içe özelliklerini yansıtan tarzını bu filmde yeniden tatmak mümkün. Öykü anlatmakla tarih yazmak arasındaki sınır nerede başlar, nerede biter, bilimsellik, inanmak ve inandırmaktan nerede ayrılır, tarih kim için, neden ve nasıl yazılır tartışmalarını minimal bir ölçekle ateşliyor Masalcılar.

Söze ve söz vermeye dayalı bir ahlakla yaşayan uyumlu bir topluluk tarihlerinin yazılmasına ihtiyaç duyduğunda karmaşık ve ithamlara varan bir noktaya gelir. Anlatanlar, geçmişi en iyi kendilerinin bildiğini iddia eder ve kendilerinin inandığı bir bağlantıyı bilimsel bir  kanıt olarak öne sürerler. Aforoz edildiği topluluğa yeniden kabul edilmesi için bu tarih yazma işini kabul eden Postacı’nın kafası iyice karışacaktır. Çünkü kahramanın ismi, özellikleri, yaşadığı olaylar, görünüşü, onunla beraber olan kişiler , cinsiyetleri, anlatanın cinsiyetine, etnik kimliğine, lehçesine, hafızasına göre şekillenmektedir.

Masalcılar, anlatıcının öyküye başlama zamanı, anlatılanların yaşandığı zaman ve karakterlerin hatırladıkları zaman olarak üç katmanlı bir yapı içinden anlatıyor masalını. İlk uzun metrajlı filmi olan Masalcılar’la  yönetmen Eliane Caffe, çok boyutlu bir konuyu “Latin”ce bir üslupla harmanlarken, karakterlerini önyargısız, içten ve sempatiyle çerçeveleyen bir film sunuyor izleyiciye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close